İstanbul…
image

Yirmi milyon nüfusuyla, kız kulesiyle, saraylar ve müzelerle, kalabalık trafiğiyle ve güzel caddeleriyle akkıllara kazınan tarihi şehir.. İstanbul deyince iki kere düşünmek gerekir. Neden mi? Çünkü bu şehir başka şehirlere benzemez, bu şehir seni vezir de eder rezil de.. İki kere düşünmek gerekir dedik, ilk düşünceniz burda bulunma amacınız olmalı. Ben neden buraya geldim? Bu sorunun cevabı öğrencilik için ise çok şanslısınız çünkü her ne kadar yaşanmaz şehir diye düşünen insanlar çoğunlukta olsada İstanbul’da öğrenci iseniz bu insanların düşünceleri sizler için geçerli değil, hele ki İstanbul’a ilk gelişiniz ise bu düşünceyi duymazdan gelip İstanbul’un keyfini çıkartın. Etrafınızda İstanbulun yerlilerinden arkadaşlarınız olacaktır illa ki, bu arkadaşların sizlere rehberlik etmesine müsade edin ve İstanbulu gezmeye başlayın. Başlarda insan seli sizi sürükleyip götürebilir ve keşke gelmeseydim bu …. şehrine diyebilirsiniz ama asla pes etmeyin ve gezmeye, yeni yerler keşfetmeye devam edin. Yeni yerler gördükçe anlayacaksınız bu şehrin yüceliğini.
Buraya neden geldim? demiştiniz içinizden ve bu soruya İstanbul da yaşamak için cevabını verdiniz.. İşiniz çok zor, evet bu şehirde birçok gezilmesi gereken yer var, birçok tarihi mekan, tarihi camii, tarihi kilise var. Tüm bunlar İstanbul kalabalığına değer diyorsanız durmayın gelin İstanbul’a ama yok bu kalabalık beni aşar, ben bu yoğunluğa, bu trafiğe dayanamam diyorsanız bu şehrin kapıları herkese açık, gelin gezin ve memleketinize dönün.
İki kere düşünün demiştim. İlk olarak burda bulunma amacımızı düşündük, gelelim diğer düşünceye. Bu şehir söylenenler kadar tekinsiz mi? Evet bana göre tekinsiz. Özellikle toplu taşıma araçlarında bulunuyorsak iki kat dikkatli olmalıyız. Birebir şahit olmasam da birçok olaya şahit olan arkadaşlarım var. Tabi yirmi milyon insanın içinde her türlü insan çok sayıda bulunuyor bundan dolayı elimiz cebimizde gezmeliyiz bu güzel ama bir o kadar da tehlikeli şehirde.
Evet İstanbul böyle bir yer, ne demiş Erol Güngör: Hârikasın İstanbul, sende ümit tükenmez/En yoksul insan bile, sana asla gücenmez/Senin eşsiz değerin, tekrar tekrar denenmez/Hangi tepeden baksak, seni görmek ne güzel.
Herkesin, ömründe bir defa da olsa görmesi gerekir bence bu muhteşem şehri…