Kitap sözcüğü Arapça bir sözcüktür.  Ketebe sözcüğünden gelen kitabın  roman kitapları, şiir kitapları, ansiklopediler, çocuk kitapları gibi birçok çeşidi vardır. Kitaplar bizlere zaman zaman bigi vermeyi, zaman zaman hayaller dünyasında deliler gibi koşuşturmayı, zaman zaman masal şekline bürünüp uyuymamıza yardımcı  olmayı amaçlar. Kitaplar bir şekilde hayatımızın her  yerinde bulunmayı başaran varlıklardır. Ayrıca hayatımızın her anında yanımızda olan bu güzide varlıklar bizlerin en yakın dostu olma şerefine sahip olan varlıklardır.Evet, kitaplar bizlerin en yakın dostudur. Bu dost, boş vaktimizde bizlerle beraber olarak zamanı öldürmemize engel olur ve bizlere kendimizi geliştirme imkanı sunar. Bu da bize kitapların gerçek dost olduğunu kanıtlamaya yeter aslında.

Kitaplar, iç dünyamızı sararak benliğimize ortak olan varlıklardır aynı zamanda. Ben aksiyon romanlarını severim, kendimi aksiyon romanı okurken kitabın içinde bulurum ve kitaptaki kahramanların sanki gerçekmişcesine benimle diyaloğa girdiklerini hissederim diyen biri aslında kişiliğinin nasıl olduğunu bizlere açıkça gösterir. Mesela şiir kitaplarına düşkün bir kişi olaylara daha şairane  bakar, felsefi kitaplar seven kişi  olaylara felsefi açıdan bakarak değişik yorumlar yapabilir. Bunu söylememdeki amaç insanın sevdiği kitap türüne göre yaşaması değil aksine yaşam felefesine göre kitaplar okuyarak kendini daha mutlu hissetmesidir.

Bir de kitap okumama alışkanlığı diye bir şey var hayatımızda. Çevremizdeki birçok insan bu sorundan yakınır ne yazıkki.Bu gerçekten önemli bir sorundur çünkü kitapsız bir hayat yazısız bir kitaba benzer birnevi anlamını yitirir artık. Ülkemizin genelinde bu sorunu ortadan kaldıracak yöntemler geliştirilmeli, bu konu hakkında projeler üretilmeli ve hatta ucunda ödül olmalı.

Kitaplar hayatımızın her aşamasında yer almalı ve bizlerin bir eşyası olmaktan çıkmalı, bizlere dost olmalı hatta en yakın dost. Dostum kitap hiçbir zaman yanımdan ayrılma…